ISPO-10: International workshop on organosilicon polymers

Konferencja odbyła się 27-30 czerwca 2010 w Łodzi. Była to kolejna konferencja z serii międzynarodowych spotkań, które wcześniej odbywały się m.in. w Ishikawie (Japonia), Canterbury (UK), Troy (USA), Honolulu (Hawaje), Montpellier (Francja) i Pusan (Korea). Tematem konferencji była chemia i zastosowanie polimerów krzemoorganicznych.

W dniach 27-30 czerwca 2010 odbyła się konferencja „ISPO-10: 7th International Workshop on Silicon-based Polymers”. Jak wskazuje jej nazwa jest to międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce polimerów, w skład których wchodzą atomy krzemu. Konferencja organizowana jest co drugi rok, za każdym razem w innym zakątku świata: Ishikawa (Japonia), Canterbury (Wielka Brytania), Troy (USA), Honolulu (USA), Montpellier (Francja), Pusan (Korea).

Zaszczyt organizacji tej konferencji w 2010 r. przypadł naszemu miastu, zapewne po części w uznaniu dokonań zespołów śp. prof. Lasockiego z Politechniki Łódzkiej oraz nadal aktywnego prof. Chojnowskiego z CBMiM PAN, dzięki którym Łódź stanowi od lat jeden z ważniejszych ośrodków badań nad polimerami krzemoorganicznymi na świecie. Organizatorem konferencji był prof. Włodzimierz Stańczyk i zgromadzona wokół niego grupa 8 pracowników Zakładu Inżynierii Materiałów Polimerowych CBMiM.
W konferencji uczestniczyło łącznie 98 naukowców z 13 krajów świata, wśród nich najwybitniejsi obecnie profesorowie pracujący w dziedzinie polimerów krzemoorganicznych: Alan Bassindale (UK), Mike Brook (Kanada), Bhanu P. S. Chauhan (USA), Yusuke Kawakami (Japonia), Ian Manners (UK),
Elke Fritz-Langhals (Niemcy), Francois Ganachaud (Francja), Bogdan Marciniec (Polska), Aziz Muzafarov (Rosja) oraz Chang-Sik Ha (Korea Płd), którzy wygłosili 35-cio minutowe wykłady „na zaproszenie”. Oprócz tego wygłoszono 16 wykładów i zaprezentowano 39 plakatów. Wystąpienia podejmowały
zarówno zagadnienia akademickie takie jak: mechanizmy prowadzące do powstawania silseskwioksanów i innych układów klatkowo-rozgałęzionych, syntezy układów hybrydowych organiczno-nieorganicznych, nowe systemy katalityczne; jak i tematy praktyczne, m.in.: różnego rodzaju nanokompozyty, hydrożele i elastomery, zastosowania elektrooptyczne, medyczne oraz systemy powierzchniowo-czynne, co w mojej opinii dość dobrze odzwierciedliło aktualne trendy w badaniach polimerów krzemoorganicznych.

Konferencja odbywała się w murach niedawno oddanego do użytku i jedynego czterogwiazdkowego w Łodzi hotelu „Andels”. Hotel ten, dzięki ciekawej, postindustrialnej architekturze, miłej atmosferze i atrakcyjnemu położeniu na terenie „Centrum Manufaktura” okazał się być, prawdopodobnie najlepszym miejscem na organizację międzynarodowej konferencji naukowej w naszym mieście.

strona WWW konferencji: http://www.ispo-10.pl

Autor: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych
Opublikowano: 30.06.2010
Aktualizacja: 03.04.2019
Podziel się

Polecane strony