O nas

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych w Łodzi należy do sieci instytutów Polskiej Akademii Nauk, utworzonej w celu prowadzenia badań podstawowych w wybranych działach nauki.

Badania prowadzone w Centrum obejmują problemy z dziedziny chemii organicznej, chemii bioorganicznej oraz chemii i fizyki polimerów, ze szczególnym naciskiem na rozwijanie zaawansowanych materiałów, zarówno nisko- jak i wysokocząsteczkowych.

Badania te obejmują nowe metody stereoselektywnej syntezy złożonych związków organicznych, zawierających heteroatomy takie jak fosfor, siarka i krzem; nowe techniki stereokontrolowanej syntezy modyfikowanych oligonukleotydów i ich zastosowanie w bioinżynierii protein; rozwijanie nowych metod syntezy polimerów i ich zastosowań biomateriałowych, elektronicznych i konstrukcyjnych.

Lokalizacja

CBMiM PAN ma swą siedzibę w Łodzi, trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce (ponad 800 000 mieszkańców), umiejscowionym w geograficznym centrum Polski. Łodź posiada międzynarodowy port lotniczy. Bezpośrednie autobusy łączą ponadto Łódź z Międzynarodowym Portem Lotniczym „Okęcie” w Warszawie (ok.120km).

W drugiej połowie XIX w. Łódź stała się w zawrotnym tempie ważnym centrum przemysłu tekstylnego i chemicznego w Polsce. Po II wojnie światowej stała się także jednym z najważniejszych centrów akademickich w Polsce, w skład którego wchodzi 27 uczelni wyższych (6 państwowych: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, Akademia Muzyczna im.G.i K. Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. W.Strzemińskiego i 21 niepaństwowych). Studiuje na nich ponad 122 tys. studentów, co czyni z Łodzi jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce.

W Łodzi toczy się bogate życie kulturalne. Teatr Wielki w Łodzi jest jedną z najlepszych scen operowych w Polsce. Na życie kulturalne miasta składa się także działalność kilkunastu teatrów i muzeów, z których najbardziej znane są Muzeum Sztuki i Muzeum Włókiennictwa.

Siedziba Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych znajduje się w południowej części śródmieścia, składa się z czterech budynków pod wspólnym adresem Sienkiewicza 112.

Podziel się

Polecane strony