80. Urodziny prof. Wojciecha J. Steca

Aby uczcić piękny jubileusz prof. Steca, jesienią 2019 r. pracownicy Działu Chemii Bioorganicznej postanowili zorganizować w październiku 2020 międzynarodowe sympozjum pt. “Advances in Nucleic Acid Therapeutics and Related Compounds”. Spotkanie to, tradycyjnie organizowane przez nas co 5 lat, miało się odbyć po raz czwarty, po tych zorganizowanych w latach 2005, 2010 i 2015.

 

 

Tytuł sympozjum doskonale oddaje obszar badawczy, któremu Jubilat poświęcił wiele lat wytężonej
i owocnej pracy i spodziewaliśmy się bogatego programu wykładów i seminariów. Wkrótce otrzymaliśmy też potwierdzenia chęci udziału od grona wybitnych uczonych z Europy, Azji i Ameryki Płn. Jednak ograniczenia wynikające z pandemii okazały się fatalne w skutkach dla planowanych na rok 2020 konferencji naukowych – prawie wszystkie zostały odwołane lub przeniesione na 2021 rok. Organizatorzy niektórych z nich podjęli jednak trud przeprowadzenia spotkań naukowych w formie wirtualnej, rozumiejąc, jak ważny element stanowią one dla światowego obiegu nowych pomysłów i idei. W tej trudnej sytuacji z radością przyjęliśmy zgodę Profesora na krótkie odwiedziny w Jego mieszkaniu
w przededniu jubileuszu, podczas których przekazaliśmy (oprócz kwiatów) również kilka upominków
i życzenia od pracowników naszego Działu.

 

                       
 prof. Wojciech J. Stec                                              prof. Wojciech J. Stec
                                                                                       prof. Barbara Nawrot

 

Natomiast dokładnie w Dniu Urodzin Jubilata, 15 października 2020 r. odbyło się spotkanie on-line,
w którym wzięła również udział córka Profesora – Małgosia. Przy ekranach komputerów zgromadzili się przyjaciele, uczniowie i współpracownicy Jubilata z Polski, Europy i USA. Życzenia napłynęły także
z Japonii i Korei.

 

Wspomnienia i kilkunastominutowe podsumowania osiągnięć, często uzyskanych wspólnie z Profesorem Stecem, zaprezentowali znakomici Goście tacy jak Prof. Fritz Eckstein (Niemcy), Prof. Marvin Caruthers (USA), Dr Muthiah Manoharan (USA), Dr Gerald Zon (USA), Prof. Michael Blackburn (UK), Prof. Piet Herdewijn (Belgia), Prof. Naoki Sugimoto (Japan), Prof. Kazunari Taira (Japan), Dr Xianbin Yang (USA) czy Prof. Karol Bruzik (USA).

Krótsze w swojej formie życzenia złożyli uczestnicy spotkania, a należy wspomnieć o trzech szczególnych adresach. W imieniu pracowników CBMM życzenia złożył Dyrektor – prof. Marek Potrzebowski. Drugi był autorstwa dr Barbary Boreckiej, którą można chyba uważać za Nestorkę wielkiego grona pracowników Centrum, a która pokazała troskliwie zachowaną korespondencję z USA z 1970 roku, z lat, które Jubilat spędził w Nashville jako post-doc. Trzeci adres nadesłany przez dr Bożennę Krzyżanowską (USA) zawierał specjalnie napisany wiersz dedykowany Panu Profesorowi (poniżej).  Przez następnych kilkanaście minut płynęły życzenia z różnych zakątków kraju, tak oficjalne z zaprzyjaźnionych ośrodków, jak i prywatne od licznych osób, które chciały życzyć Jubilatowi „100 Lat!”.

Życzenia Urodzinowe (Melodia: “Bo ja nikogo nie potrafię kochać już”)

Siedzę przy stole i układam te życzenia
Pamięci zbiory przemierzając wszerz i wzdłuż
Wspomnienia mkną „czwórkami”
I stają przed oczami,
Że tylko sięgać po nie myślą
I są tuż.

Dziesiątki lat minęły tak niepostrzeżenie
Splecione razem życiorysy nasze są
W Kraju, czy za morzami
A przecież wciąż ci sami…
Niejedno oko dziś się zaszkli
Cichą łzą.

Więc, Profesorze, w piękny dzień Jubileuszu
Przyjmij życzenia, najgorętsze jakie mam:
Niech zdrowie dopisuje
I humor funkcjonuje
I niech się nadal spełnia piękny
Boży plan.

Bożenna Krzyżanowska
Durham, 15 października 2020 roku

 

Polską lekko-naukową część spotkania rozpoczął krótki esej prof. Piotra Gugi pokazujący jak rodziła się metoda oksatiafosfolanowa (OTP), stanowiąca „ukochane dziecko” Jubilata
i jak metoda ta przyczyniła się do wytworzenia szeregu nowych analogów kwasów nukleinowych. Publikacje dedykowane Panu Profesorowi Stecowi jako wyraz uznania i wkładu Jubilata w rozwój chemii kwasów nukleinowych, zaprezentowali ich główni autorzy: dr Katarzyna Jastrzębska, dr Ewa Radzikowska-Cieciura, mgr Damian Kaniowski oraz prof. Barbara Nawrot.

Było to bardzo miłe spotkanie, które pozostanie na długo w naszej pamięci. I chociaż nie obyło się bez problemów technicznych, to widoczne wzruszenie Jubilata udzieliło się również pozostałym uczestnikom. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy pandemia pozwoli nam wrócić do normalności uda nam się zorganizować kolejne sympozjum już w formacie pozwalającym na bezpośrednie spotkanie.

A teraz „100 LAT” Panie Profesorze!

Barbara Nawrot i Piotr Guga

Więcej

 

Autor: Emilia Pacholczyk
Opublikowano: 19.11.2020
Aktualizacja: 26.01.2021
Podziel się

Polecane strony