XXIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

XXIII Festiwal

Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

w dniach 15 – 22 kwietnia 2024,

  wydarzenia naukowe, kulturalne i artystyczne przygotowane  przez łódzkie uczelnie wyższe, instytucje naukowe, kulturalne oraz przez Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi.

W programie  XXIII Festiwalu wystąpią ze swoimi wykładami pracownicy CBMiM PAN, których będzie można zobaczyć i wysłuchać  od 18.04.2024 do 19.04.2024 w sali 08-09 naszego Centrum.

  1. dr hab. Tomasz Makowski prof. CBMiM PAN– „Polimery otrzymywane ze źródeł odnawialnych”(sala 08-09 , godz. 10:30-11:00)

Przedstawione zostaną rodzaje  polimerów oraz metody ich otrzymywania. Metody  modyfikacji polimerów w celu nadania im właściwości przewodzących jak również modyfikacje antybakteryjne. Będą zaprezentowane przykłady zastosowań.

  1. dr inż. Damian Mickiewicz – „To nie jest kolejny nudny wykład o plastikach” (sala 08-09, godz. 11:05-11:35)

Plastiki jakie są – każdy widzi. Czy wiemy, że ludzkość umiała wytwarzać plastiki przed budową piramid egipskich? Ale polimery to coś więcej i coś znacznie bardziej zaskakującego (i ciekawszego) niż plastiki. A może niektóre polimery są ukryte i zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich istnienia? Ośmielę się powiedzieć, że one ukrywają się nawet przed samymi chemikami. I to właśnie tym przyczajonym polimerom będzie poświęcona opowieść, począwszy od starożytnych Chin do czasów obecnych  (kwasu siarkowego – bo on też ma coś ciekawego do powiedzenia chemikom).

  1. dr Bartłomiej Kost– „Polimery w kosmetykach. Naturalne czy Syntetyczne?” (sala 08-09, godz. 11:40-12:10)

W dzisiejszych czasach, polimery odgrywają kluczową rolę w produkcji kosmetyków, stanowiąc istotny składnik wielu produktów pielęgnacyjnych. Jednakże, pojawia się pytanie, czy lepszym wyborem są kosmetyki naturalne czy syntetyczne. Polimery naturalne, takie jak chitozan czy celuloza, cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoją biodegradowalność i przyjazność dla środowiska. Chitozan, pochodzący z łupin krewetek, posiada właściwości antybakteryjne i nawilżające, co sprawia, że jest atrakcyjnym składnikiem kosmetyków. Z kolei celuloza, pochodząca z roślin, może pełnić rolę stabilizatora i zagęszczacza. Z drugiej strony, polimery syntetyczne, takie jak polietylenglikol (PEG) czy polimery akrylowe, zdobyły popularność ze względu na swoją wszechstronność i trwałość. PEG, jako substancja rozpuszczalna w wodzie, często występuje w produktach do pielęgnacji skóry, zapewniając efektywną emolientową funkcję. Polimery akrylowe natomiast są wykorzystywane jako środki żelujące i utrwalające w produktach do stylizacji włosów.

  1.  Szkoła Podstawowa nr 172, ul. Jaskrowa 15, Łódź
    17.04.2024, godz. 9:00-14:00.
    „Wykład dla przyjemności, czyli kilka słów o czekoladzie”- dr Agnieszka Tomaszewska-Antczak.

Wykład odpowiada na pytania: Jak powstaje czekolada? Co naprawdę kryje w sobie słodka tabliczka? Czy warto „grzeszyć” spożywając ją? Dlaczego czekolada nas uszczęśliwia? Które składniki czekolady pozytywnie wpływają na organizm ludzki?

5. Szkoła Podstawowa nr 172, ul. Jaskrowa 15, Łódź
18.04.2024, godz. 9:00-14:00.
„PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA…..czyli kilka słów o chiralności”- dr Agnieszka Tomaszewska-Antczak.

Stojąc przed lustrem czasami zastanawiamy się lub zastanawialiśmy czy istnieje świat po jego drugiej stronie. Zakładając istnienie takiego świata wyobrażamy sobie, że jest taki sam jak Nasz, tyle tylko, że wszystko co „prawe” jest w nim „lewe” i na odwrót. Wykład będzie stanowił próbę odpowiedzi na pytania: Czy w otaczającym Nas świecie związków chemicznych są takie, które pozostają w stosunku do siebie jak przedmiot i jego lustrzane odbicie? Czy związki chemiczne zbudowane z tych samych atomów połączonych w tej samej kolejności są zawsze identyczne? Czy istnieje „coś” co nie posiada swego odbicia lustrzanego? Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy świat w którym znalazła się Alicja jest taki sam jak Nasz?

6. Szkoła Podstawowa nr 172, ul. Jaskrowa 15, Łódź
 19.04.2024, godz. 9:00-14:00.
„Wykład z zagadką, czyli przesłuchanie niemych świadków”- dr Agnieszka Tomaszewska-Antczak.

„Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana; Zabiwszy grzebie w gaju, Na łączce przy ruczaju,…” Tytułowa bohaterka Lilii Adama Mickiewicza podobnie jak współcześni przestępcy ma nadzieję, że dokonała zbrodni doskonałej i nikt nie udowodni Jej winy. Ale czy taka zbrodnia istnieje? Czy możliwe jest zatarcie wszelkich śladów i dowodów zbrodni oraz przestępstwa? Jaką rolę odgrywają „niemi świadkowie”? Odpowiedzi między innymi na te pytania można znaleźć w niniejszym wykładzie. Wykład ma na celu ukazanie zastosowania chemii i biologii molekularnej w naukach laboratoryjnych stosowanych w kryminalistyce i chemii sądowej, umożliwiając odnalezienie i schwytanie winnego.

7.Dni Otwarte w CBMiM PAN, Sienkiewicza 112, Łódź: Dział Chemii Bioorganicznej w dniach 16-17.04.2024, godz. 08:15-16:00
„Chemiczne eksperymenty i zagadki dla uczniowskiej gromadki”
dr inż. Renata Kaczmarek, mgr Katarzyna Horodecka, dr inż. Rafał Dolot, p. Weronika Stępniak

„Chemiczne eksperymenty i zagadki dla uczniowskiej gromadki” to propozycja dla dzieci z klas III-V szkoły podstawowej, które chcą poznać piękno biologii i chemii. Naszym zamiarem jest pokazanie różnych zjawisk chemicznych, z którymi możemy mieć do czynienia na co dzień w otaczającym nas świecie. Zaprezentowane zostaną niezwykłe substancje organiczne oraz różne ciekawe eksperymenty chemiczne, mające na celu przybliżenie zjawisk fizyko-chemicznych. Pokażemy również aparaturę, która znajduje się w pracowni chemicznej. Spróbujemy w ten sposób wzbudzić zainteresowanie dzieci pracą chemika, biologa oraz fizyka.

8. Dni Otwarte w CBMiM PAN, Sienkiewicza 112, Łódź: w  dniach 18-19.04.2024, godz.  09:00-14:00.

dr hab. Tomasz Makowski, prof. CBMiM, dr inż. Damian Mickiewicz, dr Liliana Czernek, dr Bartłomiej Kost, dr Justyna Suwara, mgr Katarzyna Horodecka, mgr Mateusz Grabowski, mgr Mariia Svyntkivska, mgr Karolina Cichoń, mgr Adrian Romaniuk, mgr Bartosz Kopka, mgr Kamila Majewska-Smolarek. Rejestracja zgłoszeń: dr inż. Damian Mickiewicz (tel. 504784037)

W dniach 18 – 19.04.2024 odbędą się dni otwarte w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. W tym roku zainteresowanym pokażemy hodowle komórkowe, doświadczenia chemiczne, które potrafią zaskoczyć i przekonamy ich, że polimery to nie są tylko nudne plastiki! Wydarzenia będą mieć miejsce w godzinach od 9:00 do 13.30.

Oprócz zwiedzania i pokazów w tym roku będzie możliwość uczestniczenia w wykładach popularnonaukowych odbywających się w naszej auli, w godzinach 10:30 – 12:10. oraz w warsztatach poświęconych mikroskopii i jej historii.

W tej fascynującej podróży przez wieki odkrywania niewidzialnego świata, „Podążając za Śladami Niewidzialnego: Ewolucja Mikroskopii przez Wieki” zabierze Cię w podróż po historii mikroskopii. Od pierwszych prostych soczewek po zaawansowane technologie współczesności. Opowieść ta ukazuje nieustanny rozwój narzędzi, które odsłaniają przed nami mikroskopijne tajemnice natury. Zanurz się w fascynujących opowieściach o pionierach, odkryciach i przełomach, które kształtowały naszą zdolność do przyglądania się mikrokosmosowi. To pełne emocji opowieści o poznawaniu niewidocznych detali, które zmieniały naszą percepcję świata na przestrzeni wieków. Warsztaty z mikroskopii są zaplanowane na godzinę 12:20:13:30.

9-10. FESTYN  NAUKOWY dn. 20.04.2024 (sobota): MANUFAKTURA (GALERIA)

„Nauka, czyli jedyne czary, które działają” – dr inż. Damian Mickiewicz, dr Justyna Suwara.

Na naszym stanowisku sztuczki istnie magiczne, istnie ALCHEMICZNE! Czy i jak można zamienić srebro w złoto? Jak wyczarować kwiaty na blasze? Skąd w baterii elektryczny jest prąd? Czy trudno zbudować baterię lub akumulator? Jak otrzymać piękne kryształy? Atrakcje dla całych rodzin!

 „Tekstylia a elementy elektroniczne: jak to się łączy?” – mgr Mariia Svyntkivska

Przewodnictwo prądu elektrycznego wszystkim kojarzy się z metalami. Jakie są inne materiały zdolne do przewodzenia prądu? Jakie mają zalety? Jakie urządzenia lub elementy elektroniczne można zrobić z lekkich, miękkich i porowatych materiałów przewodzących prąd elektryczny? Jakie są zalety wytworzenia takich materiałów na bazie tkanin lub włóknin poprzez pokrycie nanorurkami węglowymi lub zredukowanym tlenkiem grafenu? To wszystko w przystępny sposób zostanie zaprezentowane na stoisku.

Autor: Barbara Jeżyńska
Opublikowano: 15.04.2024
Aktualizacja: 22.04.2024
Podziel się

Polecane strony