Zielona chemia i kierunki jej rozwoju – aspekty prawne ochrony środowiska i zielone technologie.

Dyrekcja CBMiM PAN zaprasza na seminarium ogólnoinstytutowe w trakcie którego Pani dr Magdalena Michalak (Uniwersytet Łodzki) oraz Pan dr Ignacy Janicki (CBMiM) wygłoszą wykład pt.:”Zielona chemia i kierunki jej rozwoju – aspekty prawne ochrony środowiska i zielone technologie”.

Seminarium odbędzie się w piątek 09 kwietnia 2021 r. o godzinie 14:00.

Link do spotkania:

https://centreofmolecularandmacromolecularstudiespas-oho.my.webex.com/centreofmolecularandmacromolecularstudiespas-oho.my/j.php?MTID=m6e71265ef958cb8b0bc0beeca20b620e

 

Zielona chemia (ang. green chemistry) jest pojęciem wprowadzonym w latach 90-tych XX wieku. Często podawaną definicją tej koncepcji jest projektowanie i przeprowadzanie procesów chemicznych w taki sposób, aby ograniczyć użycie i powstawanie substancji niebezpiecznych i szkodliwych. Jest to jednak definicja zawężona, gdyż w obecnym rozumieniu zielona chemia lub chemia zrównoważonego rozwoju (ang. sustainable chemistry) obejmuje między innymi również zagadnienia związane z wykorzystaniem surowców odnawialnych oraz oceną „cyklu życia” produktów.

W ramach wykładu nakreślone zostaną podstawowe zagadnienia prawne, polityka i regulacje UE związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Krótka analiza tych zagadnień pozwala na podkreślenie dlaczego warto rozwijać tzw. „zielone technologie”, nie tylko z punktu widzenia naukowego i środowiskowego, ale również ze względów praktycznych – prawnych i ekonomicznych. Druga część wykładu będzie dotyczyć koncepcji zielonej chemii. Wiodące kierunki rozwoju tej gałęzi nauki zostaną krótko przedstawione w odniesieniu do podstawowych „12 zasad zielonej chemii”.

Autor: Barbara Jeżyńska
Opublikowano: 08.04.2021
Podziel się

Polecane strony