105. posiedzenie Rady Naukowej CBMiM PAN

17 grudnia 2010 roku odbyło się 105. posiedzenie Rady Naukowej

105. posiedzenie Rady Naukowej CBMM miało szczególny charakter, gdyż kończyło czteroletnią kadencję Rady w dotychczasowym składzie. Fakt ten zbiegł się z innym istotnym wydarzeniem, przejściem na emeryturę dwóch wybitnych uczonych, Profesora Przemysława Kubisy i Profesora Wojciecha J. Steca pracujących w Centrum od momentu jego powstania. Dyrektor CBMM, Profesor Stanisław Słomkowski, w swoim krótkim wystąpieniu przypomniał ogromne zasługi obydwu uczonych dla rozwoju badań i utrzymania najwyższego poziomu naukowego w naszym Instytucie. Wręczając pamiątkowe dyplomy i kwiaty wyraził nadzieję, iż młodsi pracownicy naukowi będą nadal mogli korzystać z ich bogatego doświadczenia a aktywność naukowa obu Panów Profesorów nie ulegnie zmianie. Innym miłym elementem było przypomnienie o wyróżnieniu Prof. Andrzeja Gałęskiego nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  oraz informacja o powołaniu Profesora Andrzeja Dudy do Rady Narodowego Centrum Nauki. Po wysłuchaniu informacji Dyrektora o charakterze ogólnym Rada przystąpiła do dyskusji kolejnych punktów programu.

Profesor Józef Drabowicz przedstawił opinię komisji w sprawie otwarcia przewodu habiltacyjnego dr. Tomasza Rumana z Politechniki Rzeszowskiej. W tajnym głosowania zostali powołani recenzenci rozprawy, Prof. Barbara Nawrot i Prof. Marek Zaidlewicz.

Kolejnym punktem programu była dyskusja na temat regulaminu konkursowego. Zgodnie z nowa ustawą PAN etaty naukowe, asystenta,  adiunkta, profesora nadzwyczajnego, profesora zwyczajnego i profesora wizytującego mogą być obsadzane wyłącznie w wyniku otwartych konkursów. Nowy regulamin konkursowy przedstawiony przez Dyrektora S. Słomkowskiego został przyjęty w tajnym głosowaniu przez Radę Naukową.

Na wniosek Profesora Piotra Kiełbasińskiego Rada pozytywnie zaopiniowała propozycję utworzenia dwóch etatów adiunkta w Zakładzie Związków Heteroorganicznych i wyraziła zgodę na ogłoszenie konkursu.

Przewodniczący Komisji ds. Przewodów Doktorskich, Profesor Przemysław Kubisa, przedstawił R. N. wnioski o otwarcie przewodów doktorskich:
mgr Monika Gosecka
„Mikrosfery polistyren-poliglicydol: mechanizm polimeryzacji, funkcjonalizacja, materiały pochodne”
promotor: prof. dr hab. Stanisław Słomkowski
mgr Katarzyna Kulik
„Amidofosforanowe pochodne nukleozydów-synteza i reaktywność”
promotor: dr hab. Janina Baraniak
mgr Alina Paduszyńska
„Allelo-specyficzne wyciszanie genu PS1 (L392V) i wpływ modyfikacji chemicznych na aktywność siRNA”
promotor: prof. dr hab. Barbara Nawrot
mgr Joanna Skalik
„Zastosowanie di aldehydów (hetero)aromatycznych w syntezie policyklicznych skondensowanych węglowodorów (hetero)aromatycznych jako materiałów dla optoelektroniki”
promotor: prof. dr hab. Piotr Bałczewski
mgr Grzegorz Krasiński
„Zastosowanie metod chemii kwantowej i mechaniki molekularnej do badań reaktywności wybranych polimerów i biopolimerów”
promotor: prof. dr hab. Marek Cypryk
Każdy z doktorantów, w krótkim pięciominutowym wystąpieniu, przedstawił główne tezy doktoratu.
Powołano również recenzentów pracy doktorskiej mgr Eweliny Szkudlarek.

Miłym akcentem kończącym kadencję Rady była lampka szampana oraz spotkanie towarzyskie, na które wszystkich członków Rady zaprosił tegoroczny laureat nagrody MNiSzW, Profesor A. Gałęski.

Autor: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych
Opublikowano: 17.12.2010
Aktualizacja: 03.04.2019
Podziel się

Polecane strony