Deklaracja

DEKLARACJA POLITYKI  UCZELNI  ERASMUSA I

Nasza oferta skierowana jest do doktorantów. Głównym celem programu jest zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej polskich jednostek badawczych i naukowych w celu zwiększenia poziomu badań prowadzonych w Polsce przez młodych naukowców (doktorantów). Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych (CBMiM) jest jedną z ważniejszych instytucji w Polsce kształcąca doktorantów z zakresu chemii organicznej, chemii bioorganicznej, chemii i fizyki polimerów.

CBMiM należy do sieci instytutów Polskiej Akademii Nauk i zajmuje w rankingu polskich uczelni wydziałów chemicznych i instytutów badawczych jedno z czołowych miejsc – od trzeciego do piątego w zależności od parametrów oceny.

Ze względu na wysokie osiągnięcia naukowe w różnych dziedzinach badań naukowych, profesorowie CBMiM otrzymali znaczące nagrody i wyróżnienia, takie jak  Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także honorowy stopnień Honoris Causa kilku zagranicznych uczelni. Program Studiów Doktoranckich CBMiM oferuje wysoki poziom edukacji dla młodych absolwentów wyższych uczelni (37 studentów w roku akademickim 2008/2009, w tym 22 kobiet i 15 mężczyzn). W 2001 r. CBMiM otrzymało status Europejskiego Centrum Doskonałości a w latach 2006-2008 doktoranci CBMiM uzyskali fundusz stypendialny w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Profesorowie Centrum prowadzą zajęcia ze studentami zarówno na uczelniach polskich (Uniwersytet w Toruniu, Poznaniu, Krakowie, Politechnika w Łodzi) jak i zagranicznych (Francja, Anglia, Niemcy, itd.). Wszystkich uczestników studiów doktoranckich obowiązuje znajomość języka angielskiego, ponieważ  część wykładów odbywa się w języku angielskim a wykładowcami są profesorowie zagranicznych uczelni.

Biorąc pod uwagę priorytety określone w Deklaracji Bolońskiej i Strategii Lizbońskiej, CBMiM realizuje politykę międzynarodowej edukacji poprzez następujące cele i priorytety: stały wzrost mobilności doktorantów i pracowników naukowych, pełne uznanie okresu studiów za granicą, rozwój programów nauczania w odniesieniu do potrzeb rynku pracy, poszerzenie oferty edukacyjnej w językach obcych wraz z nauką kultury i języka polskiego, informowanie o postępach realizacji programu Erasmus, doskonalenie systemu obsługi studentów przyjeżdżających i wyjeżdżających (system aplikacji on-line i przepływ dokumentacji przez Internet), tworzenie i wdrażanie katalogu ECTS i suplementu do dyplomu w języku polskim i angielskim, monitoring stosowania systemu ECTS, zwiększenie poziomu znajomości języków obcych wśród studentów i pracowników, upowszechnianie wiedzy wśród studentów na temat różnic kulturowych dla zapobiegania rasizmowi i ksenofobii.

W celu zwiększenia wymiany studentów i wykładowców wspieramy stowarzyszenia studenckie do organizowania międzynarodowych konferencji i kursów letnich, działania promocyjne: dostęp do forum on line dla studentów Erasmusa i wykładowców celem dzielenia się swoimi doświadczeniami, poszukiwania wsparcia finansowego na wyjazdy nauczycieli, bierzemy pod uwagę kryteria mobilności przy awansie zawodowym nauczycieli. Ważną częścią naszego projektu jest promowanie innowacyjnych technologii poprzez współpracę z przedsiębiorstwami i innowacyjnymi instytucjami szkolnictwa wyższego, udział w targach innowacyjnych oraz wspieranie niepełnosprawnych studentów / nauczycieli. CBMiM  planuje stworzyć możliwość pracy dla osób z niesprawnością słuchową lub narządu ruchu.

DEKLARACJA POLITYKI  UCZELNI  ERASMUSA II

CBMiM uczestniczy w wielu wspólnych projektach badawczych i programach edukacyjnych w kooperacji z zespołami uniwersytetów i instytutów z Polski jak i zagranicy. Od 1999 r.  CBMiM  jest członkiem European Associated Laboratory.

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych prowadzi od 2000 roku Studium Doktoranckie dla absolwentów Wyższych Uczelni ze stopniem magistra inżyniera i magistra chemii, biochemii lub fizyki oferując uzyskanie stopnia doktora nauk chemicznych. Selekcja kandydatów odbywa się na podstawie wyników z  kierunkowego egzaminu wstępnego oraz znajomości języków obcych.

CBMiM realizuje politykę międzynarodowej edukacji poprzez: a) pełne uznanie okresu pobytu za granicą na podstawie „Learning Agreement” oraz pozytywnego zaliczenia okresu studiów w partnerskiej uczelni, b) wprowadzenie katalogu ECTS. c) system dwustronnych umów z uczelniami i instytutami badawczymi w Europie (Belgia, Czechy, Anglia, Francja, Niemcy, Włochy, Słowacja, Słowenia, Hiszpania).

Wzrost mobilności kadry naukowej i doktorantów sprzyja utrzymywaniu  stałych kontaktów z uczelniami partnerskimi oraz rozwijaniu i wymianie doświadczeń zarówno z dziedziny naukowej jak i edukacyjnej. Studenci mają dostęp do informacji dotyczących programów studiów oraz możliwość wyboru uczelni zagranicznej. Informacje o uczelniach partnerskich (instytutach) są dostępne w CBMiM u  zastępcy Dyrektora ds. Badań Naukowych a odpowiednie kwestionariusze są zamieszczone na stronie internetowej Centrum.

Doktoranci CBMiM wyjeżdżający na uczelnię zagraniczną mogą ubiegać się o zwrot kosztów za kursy językowe: z języka angielskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, pod warunkiem zdania egzaminu sprawdzającego jego znajomość.

Dla studentów zagranicznych oferujemy: a) wysoką jakość badań naukowych i nowoczesny program nauczania b) zakwaterowanie w CBMiM ze wszystkimi udogodnieniami, c) opiekę mentora, d) kursy języka polskiego, e) imprezy integracyjne i kulturalne.

Mobilność pracowników naukowych jak i wymiana studentów wpływa na wyrównywanie  poziomu kształcenia, ujednolicenie metod nauczania, doskonalenie umiejętności językowych oraz poznawanie obcych kultur. Stwarza to również możliwość pogłębiania współpracy między uczelniami i opracowywania wspólnych działań badawczych i edukacyjnych.

CBMiM uczestniczy w międzynarodowych sieciach akademickich mających na celu promowanie innowacji w realizowanych projektach badawczych, wspólnych programach nauczania i rozwijaniu systemu podwójnych dyplomów doktorskich.

DEKLARACJA POLITYKI  UCZELNI  ERASMUSA III

Doktoranci pogłębiają wiedzę naukową i nabywają doświadczenia w swoim kierunku kształcenia podczas odbywania praktyk specjalistycznych. Praktyki odbywają się na uczelniach, w instytutach, w przedsiębiorstwach partnerskich lub współpracujących z CBMiM w Polsce i za granicą na podstawie umów dwustronnych.

Selekcja kandydatów na praktyki specjalizacyjne odbywa się na podstawie ich osiągnięć naukowych, znajomości języka, zgodności miejsca praktyk z kierunkiem studiów.

CBMiM zapewnia ubezpieczenie, przygotowuje umowy opisujące wymagania wobec każdej ze stron: doktoranta – uczelnię/instytut/przedsiębiorstwo. Strony podpisujące umowę muszą wyrazić gotowość akceptacji stażu oraz procedur jego oceniania. Do umowy dołączany jest załącznik przedstawiający indywidualny plan praktyk doktoranta. Podczas trwania praktyk odbywają się regularne spotkania w firmie z koordynatorem praktyk.

Praktyki specjalistyczne są zaliczone, jeżeli doktorant przedstawi sprawozdania okresowe i końcowe z przebiegu praktyk w firmie wraz z ich pozytywną opinią/oceną dostarczoną przez przedsiębiorstwo i koordynatora praktyk.

Na podstawie powyżej przedstawionych procedur, praktyki przemysłowe są organizowane w okresie wakacyjnym na okres od 1 do 2 miesięcy. Miejscem praktyk  są kraje europejskie, głównie Niemy, Francja, Belgia i Holandia.

Podziel się

Polecane strony