Projekty FENG

„Od struktury sieci polimerowej do aplikacji in vivo – wykorzystanie nowatorskich hydrożelowych nośników leków trudno rozpuszczalnych w wodzie w terapeutyce raka szyjki macicy”

W ramach projektu będą realizowane prace badawczo-rozwojowe. Projekt będzie realizowany w okresie od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.

Celem projektu jest potwierdzenie in vivo skuteczności działania nowej formulacji leków w terapeutyce raka szyjki macicy. Formulacje lecznicze stanowić będą umieszczone w nośniku hydrożelowym substancje o znanym bezpieczeństwie i aktywności przeciwnowotworowej, niestosowane rutynowo z powodu znikomej rozpuszczalności w wodzie. Na opracowane formulacje składać się będą znane substancje o właściwościach przeciwnowotworowych w odpowiednio dobranych kombinacjach o potwierdzonym badaniami in vitro selektywnym toksycznym działaniu wyłącznie na komórki nowotworowe. Efektem projektu będzie opracowanie skutecznego produktu leczniczego wykorzystywanego w terapeutyce nowotworów, które są jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, o dużym znaczeniu społecznym stanowiącym główne wyzwanie polskiego systemu ochrony zdrowia.

Głównymi odbiorcami docelowymi wyników badań będą zarówno firmy sektora farmaceutycznego, jak i społeczeństwo – kobiety chorujące na nowotwór szyjki macicy.

Projekt ten ma na celu poprawę zdrowia oraz jakości życia kobiet.

W projekcie planowany jest zakup urządzenia do odparowywania równoległego.

Wartość projektu: 698 124,00 PLN

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 698 124,00 PLN

Numer umowy o dofinansowanie: FENG.02.07-IP.05-0468/23.

Instytucja Pośrednicząca: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

 

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

„POL-OPENSCREEN – Polska Platforma Infrastruktury Skriningowej dla Chemii Biologicznej”

Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie Instytut Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk (Lider Konsorcjum), Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. Zadaniem projektu jest stworzenie infrastruktury badawczej do identyfikacji celów molekularnych, skriningu, weryfikacji i optymalizacji substancji biologicznie aktywnych, która znajdzie zastosowanie w medycynie i wielu gałęziach przemysłu, oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury zainteresowanym podmiotom. W ramach projektu będą realizowane następujące zadania:

Zadanie 1 – Stworzenie i uruchomienie laboratoriów identyfikacji i skriningu białek bioaktywnych – laboratoria IBM-1, IBM-2 i IBM-3 – Instytut Biologii Medycznej PAN

Zadanie polega na przygotowaniu zlokalizowanej w Instytucie Biologii Medycznej PAN infrastruktury skriningowej mającej na celu umożliwienie integracji czasowej, przestrzennej i funkcjonalnej procesu identyfikacji, selekcji, chakterystyki i przygotowania do dalszych testów białek bioaktywnych o różnym pochodzeniu i zastosowaniu.

Zadanie 2 – Stworzenie i uruchomienie laboratoriów ICHB-1, ICHB-2 i ICHB-3 – Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Zadanie polega na stworzeniu kompleksowej i unikatowej infrastruktury do przeprowadzania badań wysokoprzepustowych, która nadążać będzie za obecnymi trendami w dziedzinie „drug discovery”. Laboratoria skupiać się będą na rozwoju i optymalizacji nowych protokołów i metod skriningowych, dokładnym pomiarze oddziaływań pomiędzy celami molekularnymi a HITami, zarówno dla klasycznych układów białko-mała cząsteczka jak i dla bardziej oraz stworzeniu wysokowydajnej, w pełni zautomatyzowanej infrastruktury do tworzenia związków bioaktywnych wybranych jako „HITy” oraz semi-syntezy i biosyntezy związków bioaktywnych i sond molekularnych.

Zadanie 3 – Zakup infrastruktury badawczej do nowego Laboratorium Biospektroskopii Molekularnej – Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN

Zadanie polega na zakupie infrastruktury badawczej w postaci 1 szt. spektrofotometru z przystawką do badania białek, 1 szt. aparatu MST i 1 szt. systemu Blitz tj. interferometru do pomiarów na biowarstwach. W ramach zadania zostaną również przeprowadzone działania szkoleniowe dla pracowników CBMiM PAN. W projekcie przewidziano szkolenia z następującego zakresu: ochrona praw autorskich a komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych, komercjalizacja wyników badań naukowych z perspektywy rynkowej, scenariusze komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, spółka spin-off jako most w transferze technologii, zasady zarządzania spółkami celowymi, ochrona własności przemysłowej.

Grupy docelowe w części niegospodarczej: naukowcy polscy i z krajów ościennych, prowadzący podstawowe badania naukowe w zakresie biologii białek, enzymologii, mikrobiologii, wirusologii, farmakologii i nauk pośrednich, a także naukowcy prowadzący badania stosowane w zakresie biotechnologii medycznej, przemysłowej, farmaceutycznej, środowiskowej itp.; naukowcy zatrudnieni w jednostkach tworzących konsorcjum POL-OPENSCREEN, innych instytutach badawczych i uczelniach wyższych.

Grupy docelowe w części gospodarczej: instytucje badawcze i przedsiębiorstwa prowadzące badania stosowane, rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie odkrywania, walidacji, testów farmakodynamicznych i bezpieczeństwa nowych preparatów bioaktywnych o strukturze białkowej; duże firmy biotechnologiczne lub farmaceutyczne, które wykorzystają powstałą w ramach projektu unikalną infrastrukturę jako alternatywę dla budowania podobnych możliwości badawczych we własnych laboratoriach; małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki badawcze realizujące projekty naukowe finansowane z różnych źródeł, szukające dostępu do usług badawczych świadczonych przez wyspecjalizowane laboratoria.

Cel bezpośredni projektu: rozwój strategicznej infrastruktury badawczej wpisanej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej POL-OPENSCREEN: a) zwiększenie jakości i efektywności procesu rozwoju nowych cząsteczek biologicznie aktywnych, dostępnej dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw oraz zainteresowanych podmiotów; b) wytworzenie potencjału innowacyjnego w tej dziedzinie, konkurencyjnego z wiodącymi ośrodkami tego typu na świecie oraz c) promowanie transparentności i otwartej nauki poprzez udostępnianie wyników badań oraz narzędzi i metod wykorzystywanych w projekcie.

Wartość projektu: 34 698 325,61 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 24 831 715,68 PLN

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Podziel się

Polecane strony